Mi az az inzulinrezisztencia?
Az inzulinrezisztencia (IR), más néven a “diabétesz előszobája”, mégpedig azért mert az inzulin hatása gyengül, ezáltal több inzulinra van szükség a megfelelő vércukorszint fenntartásához. A hátulütője, hogy nehezen felismerhető tüneteket produkál, így legkönnyebben laboratóriumi vizsgálattal mutatható ki.
Szervezetünk fokozott inzulintermeléssel kompenzálja az inzulinérzékenység csökkenését. Ez balul is elsülhet, hiszen a kompenzáló mechanizmusok kimerülése szénhidrátanyagcsere-zavar, cukorbetegség kialakulásához vezet. Tünetei sok panasszal járhatnak a betegségben szenvedőknek, plusz mivel nehezen felismerhetőek, akár más betegségekhez is köthetőek. Sajnos nemtől függetlenül is külön panaszokat okozhat az inzulinrezisztencia.
Az inzulinrezisztencia férfiakra jellemző tünetei
- korai kopaszodás, hajhullás
- merevedési zavarok
Az inzulinrezisztencia nőkre jellemző tünetei
- fokozott szőrzet kialakulása
- menstruációs zavarok
- fogantatási problémák
Az inzulinrezisztencia általános tünetei, nemtől függetlenül
- izzadás
- pattanásos, zsíros bőr
- fejfájás(migrén)
- letargia, depresszió
- túlsúly, fogyási nehézségek
- alvászavarok
Az inzulinrezisztencia összefüggésben áll a szív-érrendszeri betegségekkel: a magas vérnyomással, a magas koleszterinszinttel és ezáltal a trombózishajlammal. A kor előrehaladtával csökkennek az IR tünetek és fokozódnak vagy átmennek diabéteszbe. Rizikót jelent az elhízás (különösen a hasi, has környéki) és a mozgás hiánya. Természetesen a genetika is közrejátszik, hasonlóan szinte minden más betegséghez. Különösen a szénhidrátanyagcsere-zavar előfordulása a családban jelent kockázati tényezőt.
Gyógyszeres kezelés diabétesz kialakulása után lehetséges, az IR kezelésére a leghatásosabb az életmódváltás. Az életmód-terápia elsősorban a fogyást, az egészséges étrendet és a rendszeres testmozgást jelenti. Ezekkel a módszerekkel javítható a szövetek inzulinérzékenysége, csökkenthető a hasnyálmirigy terhelése, megállítható a folyamat előrehaladása.
Milyen étrend javasolt inzulinrezisztencia mellett? Avagy az IR étrend.
Az IR étrend az úgynevezett „160 g-os szénhidrát diéta”, néven ismert, bár itt a 160 g mennyiség inkább magára a diétára utal, és nem feltétlen a kötelezően betartandó mennyiségre, hiszen ez személyre szabottan változhat.
Napi 5x-i étkezés elengedhetetlen, valamint az is fontos, hogy a szénhidrát mennyiséget is elosszuk az étkezésekben, lehetőleg arányosan. Az IR diéta során a hozzáadott cukortól mentes, rostdúsabb, teljes kiőrlésű termékek lesznek leginkább előtérbe helyezve. Szerencsére már szinte minden élelmiszerüzletben be lehet szerezni ezeket a speciális élelmiszereket. Viszont az étrendet és a szénhidrát behatárolását bízzuk szakemberekre, így biztosan a megfelelő diétát fogjuk követni. Mivel egy rostdús étrendről van szó, a szokásosnál is fontosabb a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel. Amennyiben nem fogyasztunk elegendő (2-3 liter) folyadékot naponta, a szervezetünk jelezni fog különböző emésztési panaszok formájában.