az ezerarcú csicseriborsó

Az ezerarcú csicseriborsó

Itthon a reformkonyha egyik alappillére a csicseriborsó, valamint a vegák/vegánok közkedvelt “húspótlója”. Nézzük meg, hogy miért ezekben a körökben bukkan fel a csicseriborsó, mit tartalmaz, milyen formában jutunk hozzá, és hogy érdemes felhasználni.

Milyen tápanyagokkal büszkélkedik a csicseriborsó?

Mivel alacsony ára mellett tápértéke kiemelkedő, felhasználása pedig sokoldalú egy igazán kiváló élelmiszerként tekinthetünk rá.

Számszerű tápértéki adatok:

  • 100g csicseriborsó 275 kalóriát tartalmaz.
  • Gazdag B1-, B6-vitaminban és folsavban, valamint E-vitamin és A-vitaminként hasznosuló karotin is található benne, melyek nélkülözhetetlenek szervezetünk megfelelő működéséhez.
  • Ásványi anyag tartalma is igazán kedvező, remek kalciumforrás, de sok magnéziumot, vasat és cinket is tartalmaz.
  • Kiemelkedően sok, közel 20g fehérjét tartalmaz és 6g zsírt is.
  • Szénhidrát összetétele 100g-ra vetítve 60g szénhidrát, amelyből azonban 19g fel nem szívódó rost és csak 11g számít gyors szénhidrátnak.

Látható tehát, hogy egy közepesen diétásnak mondható, de kiemelkedő beltartalmi értékei miatt mindenképp fogyasztandó élelmiszerről van szó, melyet késő esti órák kivételével bármikor fogyaszthatunk.

Milyen jótékony hatásai vannak a csicseriborsónak?

Vigyázat, hosszú lista következik!

Mivel magas élelmi rost tartalma, ezért támogatja az emésztőrendszer megfelelő működését. Elősegíti a méregtelenítést azáltal, hogy segít megszabadulni a bélfalakon lerakódott salakanyagoktól. Rostban gazdag élelmiszerként, csökkenti a vércukorszintet és megszünteti a székrekedést. Tökéletes csonterősítő kalcium és foszfát egyensúlya miatt (ennek a két anyagnak az egymáshoz viszonyított aránya határozza meg a csontépítő képességünket). Található benne egy értékes ásványi anyag, ami kevés növényben fedezhető fel, ez nem más mint a szelén. A szelén a májfunkciókban betöltött szerepe miatt képes szervezetünket megszabadítani a rákkeltő méreganyagoktól, erős gyulladás és tumor csökkentő hatással bír. Fogyókúrás szempontból is remek alapanyag, hiszen annak ellenére, hogy nem alacsony a kalóriatartalma, hosszú ideig tartó jóllakottságot eredményez, ami által tökéletesen beépíthető diétába. Ehhez hozzájárul a rostok hatása, így csicseriborsó fogyasztással, könnyen elérhetjük a kitűzött célt!

Negatív hatásai közé tartozik, hogy mint minden hüvelyes, puffadást eredményezhet. Ezt elkerülhető, ha a főtt borsók héját eltávolítod mielőtt feldolgozod. De az is sokat segít, ha fogyasztása közben egy kevés citromos vizet, utána pedig egy csésze menta teát iszol.

Miért fogyasztják sokat a vegák/vegánok?

Természetesen a legmeggyőzőbb érv, hogy fehérjetartalma nem sokkal marad el a csirkehúsétól, így tökéletes húspótlóként funkcionál gasztronómiai és tápanyag szinten is. 100 gramm csicseriborsó a napi kálium-, B6-vitamin és magnéziumszükséglet felét, a kalciumszükséglet közel negyedét, valamint a vasszükséglet 69%-át tartalmazza. Így nem csoda, ha bárki szívesen fogyasztja akár napi szinten. Hihetetlenül sokoldalúan felhasználható a konyhában, nézzünk is rá pár példát!

A csicseriborsó felhasználása

Hummusz

A hummusz eredetileg csicseriborsóból, tahiniből (szezámpaszta) és fűszerekből áll. Az alap fűszerezéséhez szükség van olívaolajra, fokhagymára, sóra, borsra és kevés citromlére. A főtt csicseriborsót és a többi hozzávalót aprítógépben pár perc alatt krémes állagúra turmixoljuk és krémként, mártogatósként, kiegészítőként, szendvicsként fogyaszthatjuk. Ami még hatalmas plusz pont, hogy a hummusz szinte bármivel ízesíthető. Lehet belőle zöldséges, pikáns, csípős, zöldfűszeres változatot készíteni. Az alap receptúra elsajátítása után, szárnyalhat a fantázia!

Falafel

A falafel lényegében csicseriborsóból készülő fasírt golyó. Közel-Keleti eredetű étel, amely a halal étkezés fontos eleme. Hazánkban streetfoodként a legelterjedtebb, főleg a növényi táplálkozást követők körében. Húsmentes napokra tökéletes főétel lehet!

Raguk, szószok

A csicseriborsót szinte bármilyen szószba, raguba belepakolhatjuk hús helyett/mellett. Egy jó csicseriborsó pörkölt után biztos nem fog kopogni a szemed!

Leves

A csicseriborsó krémleves laktató, hétvégi ebéd lehet egy kis palacsintával megkoronázva. Hamar kész van, egyszerű (kezdő háziasszonyok is bátran elkészíthetik) és garantáltan ízleni fog a családnak!

Snack csicseriborsó, az egészséges popcorn

Az előfőzött csicseriborsót egy kis avokádó olajjal meglocsolva, tetszés szerinti fűszerekkel berakjuk a 180 fokos sütőbe és kb 20-25 perc alatt ropogósra sütjük. Hogy mi ez? Az új kedvenc nasitok!

 

A változatosság gyönyörködtet és erre egy tökéletes példa a csicseriborsó!